Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Ile osób uzależnionych, tyle różnych historii. Różne są uzależnienia, różne są też podłoża ich rozwoju. Skąd się biorą nałogi? Niestety, trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. A szkoda, bo gdybyśmy znali konkretną przyczynę uzależnień, być może łatwiej byłoby ich uniknąć czy też wyrwać się z ich szponów.

Badania i obserwacje pozwoliły na wysnucie wniosków na temat mechanizmów powstawania oraz rozwoju uzależnień. Należy jednak pamiętać, że żadne z nich nie stanowią usprawiedliwienia dla nałogu.

 
Zła sytuacja rodzinna

Brak odpowiednich wzorców w dzieciństwie, brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa może odbić się na dorosłym życiu. Rodzina ma ogromny wpływ na ukształtowanie ludzkiej psychiki – stąd też błędy wychowawcze wpływające na zaburzenie samooceny mogą stanowić jeden z czynników odpowiedzialnych za rozwój nałogu. Trudne sytuacje typu śmierć bliskiej osoby, rozwód czy choroba również zwiększają naszą podatność na pogrążenie w nałogu.

 
Wykluczenie społeczne

Otyłość, nieatrakcyjny wygląd zewnętrzny, trudna sytuacja finansowa – to tylko niektóre czynniki, które mogą prowadzić do wykluczenia społecznego. Osoba odrzucona przez społeczeństwo często zamyka się w sobie i wycofuje się z życia publicznego. To z kolei może doprowadzić do depresji, a także szukania zapomnienia i ukojenia w różnego rodzaju używkach. Co więcej, osoby otyłe, które z powodu swojego wyglądu spotykają się z brakiem akceptacji, nierzadko sięgają po narkotyki nie tyle po to, by poprawić sobie nastrój, ale po to, by szybko i bez wyrzeczeń schudnąć.

 
"Wyścig szczurów"

Intensywny tryb życia, nadmiar obowiązków i walka o wyższe stanowiska oraz zarobki, a także chęć pogodzenia życia zawodowego z bogatym życiem towarzyskim może powodować frustrację. Życie na pełnych obrotach daje się we znaki. By podołać wszystkim zobowiązaniom, potrzeba dodatkowego wspomagania, które doda energii i rozjaśni umysł. Takim pozornym wspomagaczem dla wielu osób okazują się narkotyki i inne substancje psychoaktywne.

 
Presja otoczenia

Szczególnie młodzi ludzie są podatni na wpływ otoczenia. Pragną zainteresowania oraz akceptacji w grupie i są gotowi postępować wbrew sobie tylko po to, by zaimponować innym. Osoby takie sięgają po używki albo oddają się innym nałogom także z obawy przed odrzuceniem przez innych. Nie chcą czuć się gorsze, nie potrafią odmówić i dlatego dopasowują się do stylu życia otoczenia.

 
Szukanie nowych doznań

Często sięgamy po narkotyki czy też inne używki ze zwykłej ciekawości. To chęć poznania czegoś nowego pcha nas w ramiona nałogu. Myślimy, że jeden raz nikomu nie zaszkodzi – i to jest poważny błąd w myśleniu. Owszem, są osoby, które poprzestały na jednej przygodzie z narkotykami bądź hazardem. W większości przypadków jednak szybko dochodzi do uzależnienia.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - Nasze atuty

  • indywidualna opieka terapeutów
  • rodzinna, przyjazna atmosfera ośrodka 
  • indywidualnie dopasowany plan terapii,
  • motywowanie do osobistej pracy i refleksji,
  • całodobowy nadzór pacjentów
  • pomoc w odtruciu organizmu, w zespole abstynencyjnym
  • współpraca  z rodzinami,
  • terapia grupowa,
  • terapia indywidualna,

Back to top