Skąd biorą się uzależnienia?

Ile osób uzależnionych, tyle różnych historii. Różne są uzależnienia, różne są też podłoża ich rozwoju. Skąd się biorą nałogi? Niestety, trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. A szkoda, bo gdybyśmy znali konkretną przyczynę uzależnień, być może łatwiej byłoby ich uniknąć czy też wyrwać się z ich szponów.

 

Badania i obserwacje pozwoliły na wysnucie wniosków na temat mechanizmów powstawania oraz rozwoju uzależnień. Należy jednak pamiętać, że żadne z nich nie stanowią usprawiedliwienia dla nałogu.

 

Zła sytuacja rodzinna
Brak odpowiednich wzorców w dzieciństwie, brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa może odbić się na dorosłym życiu. Rodzina ma ogromny wpływ na ukształtowanie ludzkiej psychiki – stąd też błędy wychowawcze wpływające na zaburzenie samooceny mogą stanowić jeden z czynników odpowiedzialnych za rozwój nałogu. Trudne sytuacje typu śmierć bliskiej osoby, rozwód czy choroba również zwiększają naszą podatność na pogrążenie w nałogu.

 

 
Wykluczenie społeczne
Otyłość, nieatrakcyjny wygląd zewnętrzny, trudna sytuacja finansowa – to tylko niektóre czynniki, które mogą prowadzić do wykluczenia społecznego. Osoba odrzucona przez społeczeństwo często zamyka się w sobie i wycofuje się z życia publicznego. To z kolei może doprowadzić do depresji, a także szukania zapomnienia i ukojenia w różnego rodzaju używkach. Co więcej, osoby otyłe, które z powodu swojego wyglądu spotykają się z brakiem akceptacji, nierzadko sięgają po narkotyki nie tyle po to, by poprawić sobie nastrój, ale po to, by szybko i bez wyrzeczeń schudnąć.

 

 
"Wyścig szczurów"
Intensywny tryb życia, nadmiar obowiązków i walka o wyższe stanowiska oraz zarobki, a także chęć pogodzenia życia zawodowego z bogatym życiem towarzyskim może powodować frustrację. Życie na pełnych obrotach daje się we znaki. By podołać wszystkim zobowiązaniom, potrzeba dodatkowego wspomagania, które doda energii i rozjaśni umysł. Takim pozornym wspomagaczem dla wielu osób okazują się narkotyki i inne substancje psychoaktywne.

 

 
Presja otoczenia
Szczególnie młodzi ludzie są podatni na wpływ otoczenia. Pragną zainteresowania oraz akceptacji w grupie i są gotowi postępować wbrew sobie tylko po to, by zaimponować innym. Osoby takie sięgają po używki albo oddają się innym nałogom także z obawy przed odrzuceniem przez innych. Nie chcą czuć się gorsze, nie potrafią odmówić i dlatego dopasowują się do stylu życia otoczenia.

 

 
Szukanie nowych doznań
Często sięgamy po narkotyki czy też inne używki ze zwykłej ciekawości. To chęć poznania czegoś nowego pcha nas w ramiona nałogu. Myślimy, że jeden raz nikomu nie zaszkodzi – i to jest poważny błąd w myśleniu. Owszem, są osoby, które poprzestały na jednej przygodzie z narkotykami bądź hazardem. W większości przypadków jednak szybko dochodzi do uzależnienia.

 

0

Zostaw komentarz