Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.


Warto wiedzieć


Ośrodki Leczenia Uzależnień / Ośrodek Leczenia Uzależnień -
to najczęściej takie same placówki jak ośrodki terapii uzależnień, kliniki terapii uzależnień czy też ośrodki odwykowe. Zaliczają się do nich ośrodki leczenia alkoholizmu, ośrodki leczenia hazardu czy też ośrodki leczenia narkomanii, które czasami łączą w swoich programach terapeutycznych terapię uzależnień wszystkich tych chorób. Każdy ośrodek leczenia uzależnień w tym taki ośrodek odwykowy jak: ośrodek leczenia alkoholizmu, ośrodek leczenia hazardu, ośrodek leczenia narkomanii, są placówkami działającymi jako prywatne ośrodki uzależnień, gdzie terapia uzależnień, której poddaje się pacjent, jest odpłatna, bądź posiadające kontrakt z NFZ na takie usługi medyczne jak terapia uzależnień, terapia alkoholizmu, terapia hazardu bądź terapia narkomanii, gdzie leczenie uzależnień jest refundowane ze środków funduszu zdrowia.

Leczenie Uzależnień / Terapia Uzależnień -
W Polsce leczenie uzależnień jest traktowane jako osobny dział psychoterapii i medycyny. Od lat szkoli się w naszym kraju takich fachowców jak: specjalista terapii uzależnień czy też instruktor terapii uzależnień. W tym celu powstały specjalistyczne placówki szkolące takich psychoterapeutów i obecnie uznaje się w tematach: terapia uzależnień, leczenie uzależnień czy też leczenie odwykowe, certyfikaty takich organizacji państwowych jak Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Na leczenie wszelkich uzależnień składa się terapia uzależnień dopasowana odpowiednio do
konkretnego problemu pacjenta np.: uzależnienie od alkoholu, uzależnienie od hazardu, uzależnienie od narkotyków lub też uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych lub uzależnienia behawioralne oraz często leczenie farmakologiczne. Bywa tak, że pacjent posiada dwa lub nawet kilka uzależnień i należy wówczas dopasować odpowiednio program terapeutyczny indywidualnie do jego potrzeb.

Leczenie Odwykowe -
Jest to powszechniej używane w Polsce określenie zamiast: terapia uzależnień, leczenie uzależnień czy też terapia alkoholizmu. Staje się ono coraz mniej popularne z uwagi na zmianę podejścia do leczenia chorych na uzależnienie oraz na ustawiczny wzrost liczby osób popadających na inne uzależnienia np.: nieznane kiedyś uzależnienie od dopalaczy, pomijane do niedawna uzależnienie od hazardu czy też uzależnienie od internetu. Wraz z rozwojem wiedzy z zakresu takich dziedzin jak: leczenie uzależnień, terapia uzależnień, hasło leczenie odwykowe przestaje oddawać istotę tego, czym zajmują się ośrodki leczenia uzależnień czy też ośrodki terapii uzależnień ( czyli tzw. ośrodki odwykowe w Polsce ). Wiadomo już dziś z całą pewnością, że nie wystarczy ?odwyknąć? by uporać się z takimi chorobami jak: uzależnienie od alkoholu czy narkotyków, uzależnienie od hazardu czy innych zachowań. Jasnym i oczywistym jest, że terapia uzależnień, by być skuteczna, musi zająć się całym zespołem zjawisk składających się na powstanie danego uzależnienia. Nawet w samej diagnozie medycznej nie używa się już nazwy uzależnienie od alkoholu lecz określa się tę chorobę jako zespół uzależnienia od alkoholu. Oczywistym jest już dziś, że aby ?odwyknąć?, terapia uzależnień musi zawierać w swym programie nie tylko sposoby na utrzymanie abstynencji ale przede wszystkim kształtować umiejętności chorego w podnoszeniu jakości swojego życia. Terapia odwykowa, by była skuteczna, musi opierać się na integracji wiedzy diagnostyczno-terapeutycznej i uwzględniać pacjenta jako indywiduum, a aby to się zadziało, należy znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień, taki, w którym terapia uzależnień,leczenie odwykowe prowadzone jest przez kompetentnych specjalistów z doświadczeniem i dbających o stałe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - Nasze atuty

  • indywidualna opieka terapeutów
  • rodzinna, przyjazna atmosfera ośrodka 
  • indywidualnie dopasowany plan terapii,
  • motywowanie do osobistej pracy i refleksji,
  • całodobowy nadzór pacjentów
  • pomoc w odtruciu organizmu, w zespole abstynencyjnym
  • współpraca  z rodzinami,
  • terapia grupowa,
  • terapia indywidualna,

Back to top